LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTOT- Filma dhe peisazhe në vend të dritareve/ Ky është avioni i së ardhmes

14 Shkurt 2021, 14:12, Tech CNA
FOTOT- Filma dhe peisazhe në vend të dritareve/ Ky është

Dritaret e avionit mund të bëhen një gjë e së kaluarës nëse kjo ide e re realizohet. Një kompani e dizajnimit të kabinës mund të rregulloje brendësinë e një avioni privat me ekranet OLED nga muri në mur që mund të shfaqin filma ose peizazhe të zgjedhura nga klienti.

“Në të ardhmen, avionët nuk do të kenë më dritaret klasike që jemi mësuar  të shohim”, thotë Yasava, firma zvicerane që qëndron pas konceptit. Ekzistojnë madhësi të ndryshme në dispozicion dhe ekranet ‘mund të ndryshohen ne varesi te madhesise’, me firmën në gjendje që ‘t’i bëjë ato të mbulojnë dritaret ekzistuese’.

Pamjet në OLED mund të ndryshohen me lëvizjen e shpejtë të një çelësi ndërsa avioni është në lëvizje, me firmën e dizajnit që thotë ‘ju e imagjinoni, ne mund ta bëjmë’ kur pyetet se çfarë lloj peizazhesh mund të shfaqen.  Pamjet publicitare të Yasava tregojnë ekranet që shfaqin një skenë qetësuese nënujore, një pyll relaksues dhe një qiell të artë mbi re.

Kur pyetën nëse filmat ose shfaqjet televizive mund të shfaqeshin në ekrane, ‘po, vërtet!’ ishte përgjigjja. Sipas Yasava, koncepti ka dalë i popullarizuar tek klientët e tij ‘ata nuk mund të ndalojnë së foluri për të’. Ai thotë se aktualisht është duke punuar në pesë projekte për avionët.

Sidoqoftë, ajo tregon se ekranet OLED nuk janë në dispozicion si një rikonstruksion i kullave./ CNA.al

Lajmet e fundit nga