LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj të nxehtë gjatë verës/ Ja e vërteta

11 Gusht 2020, 13:04, Lifestyle CNA
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj të

Ndërsa ju mund të josheni të pini një pije të ftohtë për t’ju ndihmuar të qetësoheni, çuditërisht pijet e nxehta si çajrat dhe kafet mund të jenë më efektive. Një studim në vitin 2012 nga studiues të Universitetit të Otavës zbuluan efektin e pirjes së pijeve të nxehta në temperaturën e trupit. Rezultatet zbuluan se një pije e nxehtë mund t’ju qetësojë, por vetëm në kushte të thata.

Duke folur për Smithsonian Mag , Dr Ollie Jay, një nga autorët e studimit, shpjegoi: “Nëse pini një pije të nxehtë, kjo rezulton në një sasi më të ulët të nxehtësisë që ruhet brenda trupit tuaj, me kusht që të keni edhe djersën shtesë që prodhohet kur ju pini pije të nxehtë mund të avullojë. ? Në thelb, kur konsumoni një pije të nxehtë, filloni të djersitni më shumë. Nëse djersa është në gjendje të avullojë, në të vërtetë ju qetëson, më shumë sesa të kompensoni nxehtësinë e shtuar në trup nga lëngu.

Ndërsa djersitja mund të jetë e sikletshme, është një funksion thelbësor trupor për të na mbajtur të freskët. Ndërsa djersa avullon nga sipërfaqja e lëkurës tuaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga një lëng në avull. Sidoqoftë, në kushte të lagështa ky efekt ftohës është më pak efektiv, kështu që pirja e pijeve të nxehta nuk do t’ju ndihmojë të qetësoheni.

Dr Jay shpjegoi: “Në një ditë shumë të nxehtë dhe të lagësht, nëse vishni shumë veshje, ose nëse keni aq shumë djersë sa fillon të pikojë në tokë dhe nuk avullon nga sipërfaqja e lëkurës, atëherë pirja e një pije të nxehtë është një gjë e keqe.

“Pija e nxehtë akoma shton pak nxehtësi në trup, kështu që nëse djersa nuk do të ndihmojë në avullim, shkoni për një pije të ftohtë.”Në përgjithësi, mësimi i marrë është se në kushte të nxehta dhe të thata, pirja e pijeve të nxehta do t’ju qetësojë, por nëse jeni në një vend me lagështi, është më mirë të qëndroni në pije të ftohta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga