LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

2 Gusht 2020, 14:02, Lifestyle CNA
Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që

Në pamje të parë, rutina juaj e larjes së flokëve duket mjaft e lehtë. Por ka disa gabime që nuk mund t?i keni kuptuar kurrë që keni bërë që mund të çojnë në dehidrim të flokëve, thyerje apo madje edhe infeksione të kokës. Dhe ka edhe disa truket që mund të jenë një ndryshues i lojës, duke ju dhënë atë pamjen “të freskët-e-e-sallonit”.

Larja shpesh e flokëve me shampo.

Sipas ekspertëve mjekësorë , përdorimi i shampos çdo herë që lani flokët nuk është e nevojshme për t?i mbajtur të pastra. Shpëlarja e flokëve me ujë disa herë në javë është e mjaftueshme për të hequr papastërtitë e dukshme. Aplikimi i shampos ka arsye thjesht kozmetike, për të larguar yndyrën nga flokët tuaj. Yndyra është thelbësore për flokët e shëndetshëm, pasi e mban të hidratuar dhe e mbron atë nga dëmtimet.

Ju nuk i shpëlani flokët mjaftueshëm dhe përdorni shumë shampo.

Shpëlarja e flokëve tuaj për të paktën një  minutë para se të aplikoni shampon ndihmon në heqjen e çdo mbetje nga produkti i fundit për kujdesin e flokëve që keni përdorur. Lënia e flokëve tuaj të lagur plotësisht para se të aplikoni shampon është një hap thelbësor për t?i larë në mënyrë efektive. Nëse flokët tuaj është e lagur nga lart poshtë, shampo do të rrah më mirë dhe u përhap më shumë në mënyrë të barabartë. Do t’ju ndihmojë gjithashtu të përdorni më pak shampo kur lani flokët.

Përdorimi i balsamit pas shampos.

Ne jemi mësuar të pastrojmë flokët fillimisht dhe pastaj të shtojmë balsam. Por një rutinë e kundërt funksionon më mirë për disa lloje flokësh. Aplikimi i balsamit së pari do t?i bëjë flokët tuaj të duken më voluminoz. Kjo metodë funksionon më së miri për flokë të imët që kanë nevojë për lagështi por shumica e balsamëve mund ta peshojnë atë poshtë dhe madje ta bëjnë atë të duket me yndyrë.

Aplikimi i shampos deri në majën e flokut.

Nëse po aplikoni shampon në rrënjë dhe pastaj shtoni edhe më shumë pjesën tjetër të flokëve tuaj, mund të dëmtoni skajet. Te rrënjët janë shpesh oiliest, dhe ju duhet të aplikoni shampo të kokës sesa në skajet e flokëve tuaj. Fundet janë zakonisht më të thata, dhe larja e tyre me shampo do t?i bëjë ato të duken edhe më të dehidratuara.

Fërkimi i kokës me thonj.

Larja me forcë e kokës mund të shkaktojë gërvishtje dhe mund të shkaktojë infeksione eventuale të kokës . Flokët janë më të brishta kur janë të lagura, dhe pastrimi agresiv mund të shkaktojë tangles, thyerje dhe madje mund të dobësojë gjëndrat. Mënyra më e mirë për të larë flokët tuaj është të masazhoni butësisht rrënjët me gishtat dhe pëllëmbët.

Larja e flokëve me ujë të nxehtë.

Temperatura më e mirë e ujit për larjen e flokëve tuaj duhet të jetë më pak se mesatarj . Larja e flokëve me ujë të nxehtë mund të bëjë që flokët tuaj lehtë të  prishen dhe dobësojnë rrënjët. Uji pak i ngrohtë ndihmon në hapjen e kutikulave të flokëve dhe flokët thithin më mirë vajin dhe efektet hidratuese të balsamit. Është më mirë të përfundoni rutinën duke shpëlarë flokët me ujë të ftohtë, pasi kjo do t’ju ndihmojë të mbyllni kutikulat dhe t’i mbani flokët tuaj të mos kthehen të ashpër.

Aplikimi i balsamit në lëkurën e kokës.

Aplikimi i balsamit në lëkurën e kokës do t?i bëjë rrënjët tuaja gjithnjë e më me yndyrë . Flokët dhe majat e tyre kanë nevojë për hidratimin më të madh. Vendosja e balsamit në ose pranë kokës tuaj mund të bllokojë gjëndrat e flokëve tuaj, duke ngadalësuar rritjen e flokëve dhe rritjen e prodhimit të yndyrës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga