LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Festat dhe ditëlindjet, vatra të Covid-19”/ Manastirliu del me mesazhin e fortë

1 Gusht 2020, 17:33, Lifestyle CNA
“Festat dhe ditëlindjet, vatra të Covid-19”/ Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka dalë me një tjetër reagim në rrjetet sociale ku i bën apel gjithë të rinjve që të bëjnë kujdes, pasi pa qellim po infektojnë prindërit dhe gjyshërit e tyre.

Manastirliu thotë se festat e ditëlindjet që organizohen nga të rinjtë po kthehen në vatra infeksioni të covid-19.

?Prej pesë muajsh epidemiologët po bëjnë një punë të madhe në terren, për të gjurmuar, hetuar, testuar rastet e dyshuara, me qëllim ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit.

Festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si pasojë, rastet mes të rinjve janë shtuar, duke u kthyer në vektorë të përçimit të infeksionit edhe tek prindërit dhe gjyshërit e tyre.

Të ndihmojmë sistemin shëndetësor, të ruajmë shëndetin, duke shmangur grumbullimet e çdo lloji dhe duke zbatuar 3 rregulla të thjeshta?./CNA.al

Lajmet e fundit nga