LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fjetja pa sytjena/ Çfarë ndodh me trupin tuaj

1 Gusht 2020, 12:22, Lifestyle CNA
Fjetja pa sytjena/ Çfarë ndodh me trupin tuaj

Sytjenat janë krijuar si një fromë mbështetëse për gjoksin tek gratë. Ato janë sigurisht të domosdoshme, gjithashtu për të qenë më të rregullt dhe jo për të dhënë një shfaqje, por në fund të ditës ato janë vërtet të pakëndshme. Shumë gra vazhdojnë të përdorin sytjena edhe gjatë natës, në realitet kjo është një praktikë shumë e gabuar, gjinjtë tanë duhet të jenë të lirë, ato do të sjellin përfitime të konsiderueshme në planin afatgjatë. Ja disa nga arsyet përse duhet të flini pa to gjatë natës.

Gjoksi bëhet më i madh : kjo ndodh sepse gjoksi është i stërvitur për t’i rezistuar forcës së gravitetit. Kur veshim sytjena, gjoksi nuk e bën këtë ?stërvitje?, ndërsa kur e heqim e bëjmë atë më të fortë dhe si pasojë ka tendencë të rritet. Natyrisht nuk do të bëhet shumë e madhe, por një minimum po.

Gjoksi merr një formë më të mirë : gjoksi ka një tendencë natyrale për tu zhvilluar drejt pjesës së jashtme të trupit tonë, sytjena shkon për të frenuar këtë kurbë natyrale të gjoksit. Për të pasur formën më të natyrshme të mundshme, padyshim që do të ishte e nevojshme të hiqni dorë nga sytjena për një kohë, ose në çdo rast do të ishte e preferueshme të përdorni bra shumë të thjeshtë, pa mbushje, pa të brendshme.

Ju merrni frymë më mirë : gjoksi pa asnjë shtrëngim ndihmon për ta bërë frymëmarrjen më të mirë. Në fakt, frymëmarrja ka tendencë të pengohet disi nga sythet, veçanërisht nëse sytjena është shumë e ngushtë dhe e shtrënguar, ajo tenton të bllokojë kalimin e ajrit.

Ndiheni më rehat: për shumicën e grave, të heqësh një sytjena pas një dite të plotë është si një lëshim, ndjehet më e rehatshme. Kështu që do të ishte e këshillueshme që gjithmonë të flini pa sytjena, për një pyetje jo vetëm të shëndetit, por edhe për një çështje rehatie, si rezultat do të ndjehemi më të pushuar të nesërmen në mëngjes pasi pushojmë më shumë nëse ndjehemi rehat.

Mund të flini më mirë : të flini me sytjena nuk na lejon të flemë shumë mirë, sepse nuk jeni plotësisht i qetë nëse vishni sytjena. Sipas studimeve të kryera në këtë drejtim, është zbuluar se dikush duhet të flejë edhe lakuriq për të pushuar më mirë dhe për të qëndruar i shëndetshëm.

Gjinjtë do të jenë më të fortë : veshja e sytjena çdo ditë dhe në të gjitha kohërat e ditës, ndodh dobësimi i muskujve të gjoksit dhe për rrjedhojë, për pasojë, gjoksi ka tendencë të kthehet poshtë, ndërsa nëse nuk përdoret , muskujt e gjoksit nuk dobësohen dhe gjinjtë do të bëhen më të fortë me kalimin e kohës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga