LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Na ndodh të gjithëve/ Mësoni arsyen pse njerëzit skuqen

2 Gusht 2020, 14:16, Lifestyle CNA
Na ndodh të gjithëve/ Mësoni arsyen pse njerëzit skuqen

Skuqja është një përgjigje e natyrshme që ne nuk mund ta kontrollojmë. Është mënyra në të cilën trupat tanë reagojnë pa qenë në gjendje të bëjmë asgjë për ta parandaluar atë. Ju madje mund të thoni se sa më shumë duam të fshehim se kemi turp për diçka, aq më shumë skuqemi.

Kur ne ndiejmë turp ose keqardhje, adrenalina në trup rritet, zemra rreh më shpejt dhe njeriu merr frymë me vështirësi. Enët e gjakut zgjerohen në mënyrë që gjaku shtesë që pompohet të mund të rrjedhë më shpejt. Sigurisht, në fytyrën tuaj, ato janë venat në faqet tona që po zgjerohen, dhe kjo është ajo që e bën fytyrën tonë papritmas të kuqe.

Në një farë mënyre, kur skuqeni, ju po jepni idenë se pranoni që keni bërë diçka që nuk duhej të bënit dhe që ndjehesh i turpëruar për këtë. Skuqja mund të jetë gjithashtu një mënyrë e pavullnetshme për të thënë se ju vjen keq kur keni bërë diçka me të cilën shoqëria nuk pajtohet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga