LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kuvendi t'i “lajë duart” në raport me SPAK”/ Ibrahimi: Të ngrihen rrogat për prokurorët

7 Maj 2020, 09:31, Politikë CNA
“Kuvendi t'i “lajë duart” në raport me

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi zhvilloi paraditen e sotme një mbledhje online me drejtuesit e institucioneve të pavarura mbi situatën e shkaktuar nga koronavirusi.

Në fjalën e tij, Ruçi u kërkoi drejtuesve të këtyre institucioneve, që të monitorojnë interesat e qytetarëve. “Monitoroni mbrojtjen e  interesave të publikut dhe qytetarëve. Drejtësi për qytetarët edhe në kohë jonormale. Vendimet Kuvendit duhet t?i zbatoni pikë për pikë. Duhet një sinergji  më e mirë Kuvend-Qeveri-Institucione” tha Ruçi.

Por, nga ana tjetër kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi kërkoi nga Kuvendi që të miratojë ngritjen e pagave për prokurorët e SPAK-ut.

Një kërkesë ai e kishte edhe për pensionet suplementare, kur tha se institucioni që drejton është përjashtuar.

“Ne jemi përjashtuar nga pensionet suplementare, pavarësisht presionit tonë, nuk është bërë. Edhe përsa i përket pagës, për shkak të dekretit të presidentit që nuk është diskutuar nga parlamenti nuk është zgjidhur kjo cështje. Kuvendi t’i lajë duart në raport me SPAK, sikur është edhe ngritja e pagave për prokurorët. Në 2020 do të japim rezultatet e para për meritokracinë në sistemin e prokurorisë. Do të japim modelin e parë” tha ai.

Lajmet e fundit nga