LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar kallëzon Veliajn në SPAK

6 Maj 2020, 18:28, Politikë CNA
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar kallëzon Veliajn në

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar kallëzon në SPAK kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliajn.

Lajmin e ka bërë të ditur regjisori Robert Budina. Regjisori tha se Aleanca e mori këtë hap menjëherë pasi Veliaj lajmëroi se është tërhequr nga ligji special, ndërsa kërkoi që ky i fundit të japë llogari për këtë vendim.

“Kemi kallëzuar Veliaj në SPAK, pasi ai dha një deklaratë që është tërhequr nga ligji special për Teatrin dhe do ta bëjë shteti. Ndërsa për tërheqjen mund të ketë shkelje për vetë ligjin që ata kanë bërë. Ajo kompania që është tërhequr nesër mund t?i kërkojë qeverisë dëmshpërblim 200 mln euro si Bechetti.

Çështja e Teatrit kombëtar ka vërtetuar se kur bëhesh barrikadë, ata tërhiqen. Ata nuk mund ta shembin dot Teatrin kombëtar. Këtë do ta vërtetojmë jo vetëm përmes protestën tonë të përditshme, por edhe përmes denoncimeve. Teatri Kombëtar është tashmë një trashëgimi evropiane dhe duam që të arrijmë në qëllimin tonë, në restaurimin e tij, si një shenjë e rezistencës së qytetarëve. Ata nuk arritën ta shembnin Teatrin para dy vitesh kur ishin në ditën e tyre më të mirë, jo sot pas dy vjetësh. Kryetari Bashkisë, Erion Veliaj, të shkojë dhe të japë llogari në SPAK se pse është tërhequr nga ky ligj, të shkojë edhe të bindë Evropën”, deklaroi ai në Rtv Ora./ CNA.al

Lajmet e fundit nga