LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Biznesi i vogël jashtë vëmendjes"/ Basha: Qeveria të mos merret me oligarkët

6 Maj 2020, 13:54, Politikë CNA
"Biznesi i vogël jashtë vëmendjes"/ Basha: Qeveria

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka dalë në një deklaratë për shtyp pas takimit me disa përfaqësues të Shoqatës së Biznesit të Vogël.

Basha mbështeti biznesin dhe akuzoi qeverinë se i ka lënë jashtë vëmendjes. Sipas tij, vëmendja e qeverisë është tek oligarkët dhe jo tek njerëzit e te biznesi i vogël.

“Biznesi i vogël përbën bazën e ekonomisë shqiptare. Paratë që ka paguar gjatë vitit, taksat duhet t?i kthehen sot. Sot ka nevojë më shumë se kurrë për një paketë të qartë masash. Biznesi i vogël po vuan dhe nga masa arbitrare siç është fatura afrofe. Në vend që të ndihmohen siç po i ndihmon çdo vend i rajonit, biznesi i vogël po përballet me vështirësi të jashtëzakonshme. Paratë e taksave të shqiptarëve po shkojnë tek oligarkët jo atje ku ka nevojë tek biznesi i vogël. Situata është dramatike. Mbështesim kërkesat e biznesit të vogël.

Zhytja e biznesit të vogël në këtë situatë është parathënie e krizës ekonomike. Vëmendja jonë duhet të jetë tek pandemia ekonomike 2020 që po zëvendëson pandeminë e COVID. Ka një shkaktar për këtë, kryeministri dhe kjo qeveri. Biznesi i vogël nuk kërkon lëmoshë por të mbështetet nga taksat. Taksat përfundojnë tek një grusht njerëzish, tek një grusht oligarkësh me të cilët kjo qeveri ndan favoret?, deklaroi kryedemokrati./ CNA.al

Lajmet e fundit nga