LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i “Freedom House”/ Basha: Ra maska e skaduar e demokracisë fasadë

6 Maj 2020, 09:10, Politikë CNA
Raporti i “Freedom House”/ Basha: Ra maska e skaduar e

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas raportit të Freedom House lidhur me nivelin e demokracisë në vend.

Basha thotë se bashkë me maskat e skaduara të qeverisë, ka rënë edhe maska e skaduar e demokracisë fasadë në Shqipëri.

?Freedom House arrin në këtë konkluzion në raportin e saj të fundit që tregon se vendi ynë ka berë hapa prapa ne nivelin e demokracisë në vend: rënie në fushën e qeverisjes demokratike dhe procesit zgjedhor, vlerësim negativ për pavarësinë e gjyqësorit dhe për lirinë e mediave. Gjithashtu, ishte zhbërja e institucionit të parlamentit nga qeveria dhe maxhoranca që e detyruan opozitën të largohet nga institucioni.
Të gjithë e shikojmë sot në kohën e pandemisë dhe krizës ekonomike sa të vërteta janë këto raporte ndërkombëtare për dështimet e qeverisë?, shkruan Basha.

Kryedemokrati shprehet se ?institucionet e shtetit shqiptar nuk punojnë më për njerëzit, ato punojnë për një grup në pushtet që vjedh pasuritë publike, që gënjen dhe mashtron, dhe që i braktisi njerëzit gjatë pandemisë kur ata kishin më shumë nevojë se kurre për shtetin?.

?Ne duhet t’ua kthejmë institucionet njerëzve, t’ua kthejmë qeverisjen e përgjegjshme njerëzve dhe të rivendosim standartet demokratike në vend. Shqipëria ka potencial të jashtëzakonshëm!?, përfundon Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga