LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koncesioni për Porto Romanon/ Edi Rama: Ditmir Bushati, shpifi

6 Maj 2020, 08:32, Politikë CNA
Koncesioni për Porto Romanon/ Edi Rama: Ditmir Bushati, shpifi

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se nuk është qeveria ajo që jep koncesionin për Porto Romanon.

Në një lidhje direkte në Abc News, gazetari Enkel Demi e pyesi nëse është qeveria ajo që jep me koncesion Porto Romanon, por kreu i qeverisë, tha se kjo është një e pavërtetë.

?Ky është një nga ato pasaktësitë që quhet shpifje. Nuk ka marrë qeveria asnjë vendim për të dhënë koncesion Porto Romanon, është bërë thjeshtë një shtesë e një kontrate ekzistuese?-tha Rama, duke dalë kështu edhe kundër deklaratës së mbajtur në seancën e kaluar parlamentare nga ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati.

Kujtojmë këtu se në seancën e kaluar parlamentare, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati gjatë fjalës së tij në Kuvend ka bërë thirrje të mos votohet kontrata koncesionare për një port MBM në Porto- Romano të Durrësit.

?Sot po kërkohet të miratohet një tender pa konkurrencë, pa ligj. Sot fillimisht të mos e votojmë këtë kontratë, t’i japim kohë autoriteteve që të analizojnë.

Porti i hidrokarbureve kërkohet t?i ndryshohet objekti. Ne duhet të kishim një projekt fizibiliteti. Aq më tepër kur këto fizibilitete i ofron porti i Durrësit. Nuk kemi pse ja heqim Durrësit dhe ja japim privatit.?-tha ndër të tjera Bushati në parlament.

Por, për kreun e qeverisë ky është vetëm një shtesë e një kontrate ekzistuese./ CNA.al

Lajmet e fundit nga