LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i “Freedom House”/ Meta: Këmbanë e fortë alarmi! Kërkon reflektim nga të gjithë

6 Maj 2020, 09:00, Politikë CNA
Raporti i “Freedom House”/ Meta: Këmbanë e fortë

Presidenti Ilir Meta shprehet i shqetësuar lidhur me konkluzionet e raportit të organizatës ?Freedom House?.

Sipas tij, përkeqësimi i treguesve për nivelin e demokracisë, rënia ne qeverisje dhe proces zgjedhor kërkon një reflektim dhe përgjigje nga të gjithë.

Konkluzioni në raport se: ?Nga Tirana në Tbilisi, ata që janë në pushtet, nuk janë të interesuar që ta bëjnë parlamentin një vend ku diskutohet? është një këmbanë e fortë alarmi?, shkruan Meta.

Ai thekson se “është koha për një ringritje të menjëhershme dhe për një trajektore të re të demokracisë, shtetit ligjor dhe respektimit të të drejtave të njeriut, me qëllim përmbushjen sa më parë të kushteve të vendosura nga Bashkimi Europian, me qëllim integrimin e plotë të vendit pa zvarritje të mëtejshme”./CNA.al

Lajmet e fundit nga