LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Ballkani Perëndimor i përket BE-së"/ Presidetja e KE thirrje qeverive: Zbatoni reformat

6 Maj 2020, 18:46, Politikë CNA
"Ballkani Perëndimor i përket BE-së"/ Presidetja e KE

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka reaguar për Samitin e Zagrebit pas mbledhjes së sotme ku morën pjesë Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor të Partisë Popullore Europiane (PPE).

Në një postim në rrjetet sociale, presidentja e KE-së deklaron se Samiti ka treguar se jemi më të fortë së bashku.

Ajo thekson se Ballkani Perëndimor i përket BE-së dhe i kërkon vendeve të zbatojnë reformat.

“Samiti i Zagrebit ka treguar që ne jemi gjithmonë më të fortë bashkë. Ne do të ngrihemi më shpejt dhe ekonomitë dhe shoqëritë tona do të shërohen më shpejt nga koronavirusi me solidaritet dhe bashkëpunim. Nuk ka dyshim, Ballkani Perëndimor i përket BE-së. Unë u bëj thirrje qeverive të tyre që të vazhdojnë të zbatojnë reformat, veçanërisht për sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe garantimin e lirisë së mediave”, nënvizon Ursula vor den Leyen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga