LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Deri tani i kemi toleruar”/ Biletë urbani edhe për të miturit

25 Shtator 2018, 19:32, Aktualitet CNA
“Deri tani i kemi toleruar”/ Biletë urbani edhe për

Shoqata e Transportit Urban ka dhënë vendimin se edhe fëmijë do të paguajnë biletën e udhëtimit, në autobus, me të njëjtin çmim sa një i rritur.

E pas këtij vendimi, prindërve u shtohet edhe një kosto tjetër, ajo e pagesës së biletës për fëmijët e tyre, sepse këta të fundit nuk mund të punojnë për të paguar një biletë udhëtimi njësoj me një të rritur.

Sipas kësaj shoqate deri më ka qenë një tolerancë e bërë prej tyre, që fëmijët 6 vjeç e sipër nuk kanë paguar biletën e udhëtimit dhe se kjo gjë nuk do të ndodh më.

?Shoqata e Transportit Urban nuk ka ndonjë ligj që përcakton që fëmijët mbi 6 vjeç të udhëtojnë falas. Thjeshtë kur ky shërbim u privatizua ne e toleruam tek fëmijët?, ka thënë Kujtim Harshova.

Ky i fundit këtë vendim e ka justifikuar duke thënë se operatorët  kanë kosto të mëdha.

Por nga ana tjetër Shoqata e Transportit Urban kërkon që qeveria t?i rimbursojë nëse do që fëmijët mbi 6 vjeç të udhëtojnë falas

Por për këtë ata, janë skeptikë, pasi thonë se nuk janë rimbursuar as për invalidët, e as për studentët që udhëtojnë falas./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga