LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohen dy inspektorë të AKU-së

25 Shtator 2018, 15:23, Aktualitet CNA
Arrestohen dy inspektorë të AKU-së

Pas investigimit të emisionit Fiks-Fare?, ku  shiheshin dy inspektorë të AKU-së duke marrë ryshfet, policia e Durrësit ka vënë në pranga inspektorët.

Policia bën me dije se në pranga janë rënë shtetasit A.G, 51 vjeç, banues në Durrës, Inspektor pranë Drejtorisë së AKU-së; M.Ç,49 vjeç, banues në Durrës, Inspektor pranë Drejtorisë së AKU-së.

Gjithashtu ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë në ngarkim të shtetasit E.J. 26 vjeç , banues në Durrës, kamarier në subjektin privat që u kontrollua.

Njoftimi i plotë:

Durrës

Në lidhje me një video të publikuar mbrëmjen e djeshme në një emision investigativ “Fiks Fare” ku dy Inspektorë të AKU-së paraqiten duke marrë rryshfet, janë kryer veprimet procedurale nga ana e Specialistëve të Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar , të cilët kanë ndaluar shtetasit:

Gjithashtu ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë në ngarkim të shtetasit E.J. 26 vjeç , banues në Durrës, kamarier në subjektin privat që u kontrollua.

Më datë 18.09.2018 , shtetasit e mësipërm në detyrë Inspektor pranë AKU-së kanë ushtruar kontroll pranë një subjekti privat dhe nuk kanë mbajtur akt konstatimi ku kamarieri i subjektit që u kontrollua u ka ofruar një sasi parash prej 8 000 lekë të reja , me qëllim që të mos e gjobisnin për mungesë të dokumentacionit higjieno – sanitar.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale ” Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” , “Shpërdorimi i detyrës” në bashkëpunim dhe “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar në nenet 259, 248 , 25 dhe 244 të Kodit Penal./ CNA.al

Lajmet e fundit nga