LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto- Arkeologët zbulojnë anijen 400 vjeçare

25 Shtator 2018, 14:36, Aktualitet CNA

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një anije 400 vjeçare në qytetin e Cascais në Portugali.

Sipas tyre kjo anije përdorej për të transportuar erëza midis Indisë dhe Portugalisë.

Studiuesit kanë arritur në përfundimin, se anija është mbytur midis viteve 1575 dhe 1625, në momentin kur po kthehej nga India.

Gjatë gërmimeve, u gjetën piper, guaska, pjesë të bronzta të artilerisë dhe copëza nga enët e porcelanit, të përdorura në shekujt 16 dhe 17.

Kryebashkiaku i qytetit Carlos Carreiras, u shpreh se ky është zbulimi më i rëndësishëm nënujor i dy dekadave të fundit./CNA.al

Lajmet e fundit nga