LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ligji nuk është njësoj për të gjithë, Dukeshat Meghan Markle dhe Kate Middelton nuk mund të arrestohen

25 Shtator 2018, 21:10, Aktualitet CNA
Ligji nuk është njësoj për të gjithë, Dukeshat

Meghan Markle dhe Kate Middelton që kur janë bërë pjesë e familjes mbretërore i është dashur të heqin dorë nga disa gjëra në jetë, si për shëmbull një karrierë apo mundësia për të udhëtuar me familjen e tyre. Por nëse i hedhim një sy përfitimeve që kanë nga ?postet? e reja mund të themi që kanë dalë të fituara nga martesat. Përveç pjesës së infulencës që tani kanë, përfitimeve ekonomike dhe të tjerave, mesa duket dukeshat nëse thyejnë ligjin nuk mund të arrestohen.

Por sigurisht ato nuk kanë imunitet si Mbretëresha. Sipas kushtetutës së Anglisë, monarkja numër 1 nuk mund të arrestohet pavarësisht çdo krimi që mund të bëjë. Thënë kjo , edhe pse asnjë proçedurë civile apo kriminale nuk mund të ndërmerret ndaj mbretëreshës Elizabetë, familja mbretërore bën ç?të jetë e mundur që çdo veprim që bën të jetë në përputhje të plotë me ligjin.

Nga ana tjetër, Meghan, Kate por dhe bashkëshortët e tyre Harry dhe William nuk kanë imunitet të plotë por sigurisht që mund t?ja ?hedhin? në çdo rast. Kushtetuta thotë për ta se si pjestarë të familjes mbretërore asnjë proçedurë civile nuk mund të niset kundër tyre por edhe ato kriminale mund ti mbyllin. Sido që të jetë, arrestime nuk mund të bëhen asnjëherë në asnjë vend afër pallatit mbretëor dhe në prezencë të pjestarëve të tjerë me gjak blu.

Princesha Anna gjithsesi në vitin 2001 u gjobit me një shumë prej 400$ pasi po i jepte makinës me shpejtësi dhe e pagoi, si për të treguar se familja nuk do të përfitojë nga imuniteti dhe për fatin e keq të saj, ajo u bë e para që mori një dënim në 2002 kur qeni i saj sulmoi një kalimtar.

Lajmet e fundit nga