LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thirrja e fortë e Ballës/ Mos luani me jetën e fëmijëve

25 Shtator 2018, 14:17, Aktualitet CNA

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar në lidhje me protestën e prindërve dhe nxënësve në shkollën 9 vjeçare, ?Sulejman Rremçi? në fshatin Mengël në Elbasan.

Sipas Ballës, protesta është nxitur nga partia Demokratike, e cila ka keqinformuar dhe nxitur prindërit e nxënësve.

Balla shton më tej se problemet me shkollën kanë filluar që në 2011-ën, por Ministria e Arsimit e asaj kohe nuk mori asnjë masë.

Më tej vazhdon Balla, tërmeti i 2017-ës e shkatërroi më tej gjendjen fizike të godinës, duke e bërë të pamundur zhvillimin e mësimit.

Në fund deputeti socialist i ka bërë thirrje Partisë Demokratike dhe deputetit të saj në Elbasan, që të mos luajë me jetën e 210 fëmijëve.

Postimi i plotë

Të gjitha çështjet mund të politizohen, përveç atyre që kanë lidhje me jetën e njerëzve dhe aq më tepër me jetët e 210 fëmijëve.

Prej 10 ditësh tashmë, nën frymëzimin e teatrit me Teatrin, PD ka stisur një protestë në shkollën 9 vjeçare ?Sulejman Rremçi? në Mengël të Elbasanit duke keqinformuar dhe nxitur edhe prindërit e fëmijëve në një situatë pakuptim me thirrjen: ?duam mësim në një shkollë që po shembet?.

Këto dokumenta duhet t?i kishte në dorë PD, përpara se të hakërrehej përmes deputetit të saj në Elbasan për të futur me forcë 210 fëmijë në një godinë që rrezikon të shembet në çdo moment.

A e dini se problemet e shkollës kanë nisur në vitin 2011?!

Dhe as Drejtoria Arsimore e asaj kohe dhe as Ministria e Arsimit e asaj kohe nuk ju përgjigjën kërkesave të Drejtorisë së Shkollës dhe Komunës për marrjen e masave. (dokumentacioni bashkëngjitur)

Në vitin 2017 tërmeti e shaktërroi më tej gjendjen fizike të godinës dhe atëherë Bashkia e Elbasanit me të drejtë mbylli shkollën për të shpëtuar fëmijët.

Ishte vendimi i specialistëve që godina të mbyllej dhe jo syri i politikës.
Në këto kushte shkolla u mbyll deri në rikonstruksionin e plotë të saj, rikonstruksion i cili parashikon edhe shtimin e klasave, për shkak të numrit të madh të nxënësve, sistemin e ngrohjes dhe ambientet sportive. (Dokumentacioni bashkëngjitur).

A ka dërguar PD inxhinierë për të parë gjendjen fizike të godinës?

Bashkia e Elbasanit ka garantuar transport e fëmijëve falas në shkollat e qytetit (3 km distancë) deri në rikonstruksionin e godinës, ndërkohë që vetë mësuesit kanë marrë urdhër të shoqërojnë fëmijët gjatë transportit me autobus.

I bëj thirrje PD dhe deputetit të saj në Elbasan që politikën ta bëjë në parlament dhe të mos luajë me jetën e 210 fëmijëve. /CNA.al

Lajmet e fundit nga