LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajm i mirë për shqiptarët e Maqedonisë/ Ja çdo të ndodhë menjëherë pas referendumit

25 Shtator 2018, 14:59, Aktualitet CNA

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka deklaruar se pas referendumit për emrin, në fletoren zyrtare do të publikohet edhe ligji për gjuhët.

Përsa i përket bojkotit, Ahmeti është shprehur se është jo demokratik dhe në dëm të vendit.

Më tej ai ka ftuar qytetarët maqedonas të votojnë pro emrit të ri, pasi vullneti i Maqedonisë është integrimi në NATO dhe BE.

Kujtojmë se referendumi për emrin në Maqedoni, do të mbahet më 30 shtator.

?Ne nuk mund të lejojmë që në këto hapësira të luhet vallja e tjetërkujt. Vullneti ynë i fortë është që të jemi pjesë e NATO-s dhe BE-së. Nuk kemi të ardhme jashtë BE-së. Duam të jemi pjesë e përparimit dhe zhvillimit, duam të jemi pjesë e Aleancës, qytetarët tanë t?i përgjigjen pozitivisht 30 shtatorit dhe të votojnë ?PËR? marrëveshjen, të votojnë për NATO-n, të votojnë për BE-në, të votojnë për paqen, stabilitetin, sigurinë, ardhmërinë, sundimin e ligjit dhe shtetit ligjor. Bojkoti është arma e të ligut, bojkoti nuk është kategori e demokracisë që ne e kemi instaluar në vend. Nga ne pritet që më 30 shtator t?i gëzohemi suksesit, të gjithë të dalim e të propagandojmë e të votojmë për Maqedoninë në NATO. Pas referendumit nënshkruhet nga kryeparlamentari marrëveshja e arritur në Prespë dhe Ligji për gjuhët, që të dy botohen në Gazetën Zyrtare dhe hyjnë në fuqi?, ka deklaruar Ahmeti. /CNA.al

Lajmet e fundit nga