LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse Rama nuk i trembet kërcënimeve të Lulit, me shokë?!

25 Shtator 2018, 09:18, Aktualitet CNA
Pse Rama nuk i trembet kërcënimeve të Lulit, me shokë?!

Që prej nisjes së sesionit të ri parlamentar, Opozita ka nisur një seri kërcënimesh në adresë të kryeministrit Edi Rama.

?Opozita nuk do të hyjë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm me Ramën, kryeministër?,-shkruhej e dëgjohej lartë e poshtë në media. Edhe pse ishim mësuar me ?aset nën mëngë të Lulit?, filluam ta besonim dhe për pak kohë menduam se ndryshoi rrugë.

Por jo!

Nëse një vit më parë Rama me mund e me shpirt, pas tri muajsh rezistencë të opozitës në çadër, ?luftoi? dhe e futi Lulin në zgjedhje, sot kreu i PD-së, si një ?kone? i bindet Kryeministrit, por këtë herë larg mediave.

Tashmë skenari dihet nga të dyja palët dhe ai që nuk është në dijeni të tij është vetëm populli. Ai trembet dhe pret lëvizjen e radhës, njësoj sikurse në një shfaqje teatrale.

?Skenari? i Bashës dhe Ramës për vettingun në politikë:

Basha-Ramës: Shiko, do prezantoj platformën e Vettingut në Politikë, por nuk dua të më preken pasuritë e familjarëve. Madje nuk dua të kalojë në “sitë” as pasuria e gruas sime, për të mos folur për atë të kunatit, e me radhë.

Rama-Bashës: Mos u shqetëso, prezantoje sepse unë do ta refuzoj dhe ajo nuk ka për t?u miratuar. Kështu mund të vazhdojmë sërish para. Po e luan më së miri rolin Lul, bravo.

Jo më larg se dje Luli e lujati më së miri rolin e tij. Dje kur Partia Demokratike prezantoi platformën kundër korrupsionit dhe oligarkisë për çlirimin e ekonomisë shqiptare, duke parashtruar edhe strategjitë përkatëse, ?me gjasme sa për mos të rënë në sy?, pasi situata është bërë kaq bajate dhe fallco.

Familjarëve të tij i dalin faturat dhe llogaritë ku 2 miliardë lekë paguhen nga bizneset e oligarkëve dhe koncesionarët e qeverisë.

Pse more Lul nuk qëndrove burrë i fortë dhe me opozitën e fortë siç pretendon të mbroje Teatrin Kombëtar, pse e drodhe dhe i le artistët me gishtë në gojë?

Pse nuk e nis vettingun nga vetja dhe familja jote me miliarda, lekët e paguara nga oligarkët e tu?

Pse e tradhëtove biznesin e vogël?

E kotë të vazhdojmë, tashmë pse-të e kanë një përgjigje, jemi mësuar me Lulin që tjetër thotë e tjetër bën. Tani është ?kone? e Edi Ramës në bahçen e Sorosit.

Askush nuk e vret më mendjen pse Rama nuk preket nga fjalët e Lulit me shokë, sepse ata ose nuk janë në një linjë, ose edhe kur janë e ndërrojnë linjën gjatë rrugës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga