LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Maqedoni-Greqi bien dakort/ Ja cili do të jetë emri i ri i Maqedonisë

30 Janar 2018, 22:17, Aktualitet CNA

Është arritur më në fund marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë pas dialogëve të njëpasnjëshëm mes dy qeverive, asaj greke dhe asaj të Fyromit.

Mediat greke shkruajnë se të dy vëndet pas bisedimeve instensive kanë renë dakort që emri i ri i Maqedonisë të jetë “Republika gorna Makedonija”, që do të thotë “Republika Maqedonia e Epërme”.

Më herët u bë i ditur edhe një pakt me 4 pika të cilat Greqia do t’ja dorëzojë zyrtarisht Maqedonisë, raporton “Bota Sot”.

Propozimi për emrin, irredentizmi, marrëdhëniet ndër rajonale dhe masat për agjendë pozitive janë katër pikat në projekt-marrëveshjen që Greqia do t?ia dorëzojë Maqedonisë nga mesi i muajit shkurt.

Sipas ministrit të jashtëm grek Nikos Kocijas, marrëveshja e cila po përpilohet fillimisht do t?i dorëzohet Qeverisë Greke e më pas asaj në Shkup. Nëse këtë projekt do ta pranojë edhe Shkupi zyrtar, atëherë ky pakt do të shkojë për miratim në Parlamentin grek.

Për këtë, Kocijas tha se është njoftuar edhe ndërmjetësi i OKB-së për emrin Metju Nimic gjatë qëndrimit të tij në Athinë, por edhe Shkupi zyrtar që nëse nuk ka pretendime të tjera i jep fund njëherë e mirë konfliktit pë emrin./CNA.al

Lajmet e fundit nga