LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kufiri detar me Greqinë/ Gazetari ironizon me ekspertët: Shih kur të dalin tani...

30 Janar 2018, 20:44, Aktualitet CNA

Gazetari Klodian Tomorri, ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, se Shqipëria ka pranuar të lejojë Greqinë të ketë një zgjerim prej 12 milje në det.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Tomorri shprehet: “Kjo historia e detit me Greqine ka dhe nje gje shume argetuese.
Jane nje takem ekspertesh, tip inxhinierash, gjeologe dhe naftetare nga koha e Enverit. Soji me i keq i komunistave.”

Më tej ai ka sjellë në vëmendje marrëveshjen e bërë nga ish-kryeministri Berisha me Greqinë, ku thuhej se Shqipëria humbte territor ujor. Sipas Tomorrit, tashmë ekspertët që e kundërshtuan janë në pushtet, e kësisoj do të thonë të kundërtën.

“Kur beri Berisha marreveshjen dilnin keta neper tv dhe thonin qe pikerisht tek ajo copa qe i fali Berisha Greqise shtrihej zona naftembajtese me e madhe ne bote.

Sipas ketyre, aty kishte gaz, po te shpoje 1 meter nen det mund te gjeje dhe blloqe te medha ari dhe diamantesh.

Sot jane te gjithe neper poste se i rregulloi Rama. Shih kur te dalin tani te thone qe tek kjo zona e re, formacionet gjeologjike nuk tregojne asnje gjurme nafte apo gazi.

?????”, shkruan Tomorri. /CNA.al

Lajmet e fundit nga