LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Emri i ri i Maqedonisë/ Zvendëskryeministri kundër Kryeministrit

30 Janar 2018, 18:27, Aktualitet CNA

Ndërkohë që mbajtjen e një referendumi mbarëkombëtar, ku qytetarët të shprehen njëzeri rreth emrit të ri të Maqedonisë, kryeministri Zoran Zaev e sheh si zgjidhje afatgjatë të problemit, nuk mendojnë kështu aleatët e tij në qeverisje.

Kështu, sikurse raporton “Tetova Sot”, partia shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI)m e Ali Ahmetit, konsideron se nuk është e nevojshme që qytetarët të deklarohen në referendum për ndryshimin e emrit. Deklarata  ka ardhur nga zv.kryeministri për Çështje Evropiane i qeverisë së Maqedonisë, Bujar Osmani,i cili shtoi se bëhet fjalë për qëndrim partiak.

?Konsiderojmë se çështja e emrit duhet të zgjidhet sipas parimit të marrëveshjes për fqinjësi me Bullgarinë, me ratifikimin e marrëveshjes nga ana e Maqedonisë dhe Greqisë?, ka thënë Osmani.

Ai ka shtuar se qëndrimi i BDI-së dallon nga ai i LSDM-së, së kryeministrit Zaev që vlerëson se çështja e emrit duhet t?i nënshtrohet referendumit dhe se koalicioni qeveritar negocion me qëllim të ndërtojë qëndrim të përbashkët në nivel shtetëror. /CNA.al

Lajmet e fundit nga