LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Shpërthen Lubonja: Po humbim Shqipërinë... 

30 Janar 2018, 16:22, Aktualitet CNA

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në studion e televizionit “News24”, ka komentuar bisedimet mes Shqipërisë dhe Greqisë, nga ku ministri grek u shpreh se Shqipëria ka pranuar që Greqia të ketë një zgjerim me 12 milje kufi detar.

Sipas Lubonjës, në negociatat mes dy vendeve primare duhet të jetë çështja e detit, ndërsa u shpreh se me këta politikanë që kemi nuk po humbim vetëm detin por po humbin Shqipërinë.

Më tej analisti tha se, “Nëse do i jepet det grekut, atëherë duhet shpjeguar përse. Nëse kanë pasur të drejtë grekët atëherë qeveria duhet të kërkojë falje e të tregojë se ka gabuar.”

Për Lubonjën bisedimet shqiptaro-greke kanë mungesë transparence. /CNA.al

Lajmet e fundit nga