LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kush do e menaxhojë aeroportin e Vlorës?”/ Llanaj: Qeveria duhet të jetë transparente

30 Janar 2018, 20:37, Aktualitet CNA

Gazetari Enkeleid Llanaj, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe ministrat e qeverisë së tij se janë duke ngatërruar qëllimisht ndërtuesin me menaxhuesin e fluturimeve të aeroportitit të Vlorës.

Në një postim në rrjetet sociale, Llanaj ka shkruar se duke qenë se ndërtuesi dhe menaxhuesi janë dy gjëra krejtë të ndryshme, ka kërkuar që qeveria të jetë transparente pasi ?po dorezon nje pasuri publike strategjike dhe nuk po shet stemat e skenderbeut per 500 vjetor?.

Postimi i plotë:

Mbrotja publike që ministrat e qeverise se Rames po I bëjnë ndërtimit me koncesion te aeroportit te Vlores eshte si te mbledhesh mollet me dardhet dhe rezultati te dal pjeshke.

Ata qellimisht ngatërrojnë ndërtuesin me atë që do të operojë (menaxhoj) me fluturimet sepse:

Është kusht që menaxhimi I aktiviteteve apo te drejtave strategjike ne Shqiperi nese ato shiten apo jepen me koncesion duhet qe bleresi te plotesoj kushtin e panegociueshem te një investitori strategjik që ka përvojë të gjatë dhe të njohur si dhe garanci te forta financiare.

Por kur u pyeten, me shume te drejte nga opozita, Ahmetaj dhe Gjiknuri thane se kompania që do e ndertoje ka përvojë të gjatë dhe madje ambasadori turk tha se kjo kompani po nderton aeroportin e madh te Stambollit. Ja këtë fakt po e marrim për të vërtetë por:

Ndertimi eshte nje gje dhe menaxhimi nje gje tjeter.

Pyetja eshte : kush do e menaxhoje aeroportin?

Nese ka, qeveria duhet ta thote pa tjeter se po dorezon nje pasuri publike strategjike dhe nuk po shet stemat e skenderbeut per 500 vjetor

Nese nuk ka do te thote se ai qe do e ndertoj edhe do ta menaxhoj. Por kompani ka pervoje si ndertues dhe jo si menaxhues ndaj ligji shkelet koke e kembe dhe shton rreziqet qe ky koncesin te mos ia arrij qellimit por permes tij vetem te vjel para nga buxheti I shtetit se eshte I pafate te beje dicka tjeter.

Ndoshta jam pak cinik por eshte njesoj si ti thuash nje shitesi qoftesh te pazari te kompozoje ?Carmen?

Kushti qe perfituesi I koncesionit të jete investitor strategjike e mbron publikun nga ?metastazat? e koncesioneve dhe privatizimeve sic c ndodh me Armo etj. Në mos do të dëgjojmë cudi si koncesionet në shëndetësi permes te cilit një kioske kafeje ofron sherbimin e steriliteti ne spitale.

Fakti qe kjo pjese ne rastin e aeoportit te vlores nuk eshte e qartë me krijone bindjen se edhe aeroporti I vlores do te jete rasti I deshtuar per te qene nje e mire per publikun por perkundrazi do perfundoje si llokme e madhe per koncesionarin dhe per disa hotele qe parashikohen aty rrotull .

Une nuk besoj se ministrat Ahmetaj dhe Gjiknuri janë injorant sa te ngaterrojne mollet me pjeshket ata I ndajne mire keto fruta por ama aritmetika që perdoret para publikut eshte mediokre ose? tinzare duke menduar se jemi injorante eshte publiku.

Ka edhe shume pikepyetje qe lindin nga mos zbardhja e plote e koncesionit te parashikuar por qeveria le ta nis me te paren:

Kush do te menaxhoj Aeroportin e ri te vlores ? /CNA.al

Lajmet e fundit nga