LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekstradimi i Nezar Seitajt/ Xhafaj: Nuk duhej të ekstradohej, por...

30 Janar 2018, 20:25, Aktualitet CNA

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, i ftuar në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, ka folur rreth ekstradimit të Nezar Seitajt, i cili ishte personi i vetëm i arrestuar i dosjes “Habilaj” në Shqipëri.

Sipas Fatmir Xhafajt, ekstradimi i Seitajt ka dy këndvështrime, nga ku rezulton se në njërën anë duhej të ekstradohej, por nëse shihet nga këndvështrimi tjetër, pra ai se ishte nën procedim penal në Shqipëri, çështja ndryshon komplet.

“Nëse e shohim nga marrëdhëniet juridiksionale ndërkombëtare, duhej të ekstradohej, nëse e shohim nga pikëpamja tjetër, se ishte nën procedim në Shqipëri, çështja është komplet tjetër.”, – tha Xhafaj.

Më tej ai su shpreh: “I kam kërkuar kontrollit të ankesave, që merret me hetimin e brendshëm në Policinë e Shtetit, dhe nga verifikimi i tyre tek Interpol Tirana, nuk rezulton asnjë shkelje nga ana e policisë.”, ndërsa shtoi se “policia nuk ka qenë në dijeni se ka pasur një procedim penal ndaj tij.” /CNA.al

Lajmet e fundit nga