LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

A ka pranuar Bushati t'i japë Greqisë 12 milje det?

30 Janar 2018, 21:41, Aktualitet CNA

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, i ftuar në studion e emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, është pyetur lidhur me deklaratën e homologut të tij grek Nikos Kotzias, se Shqipëria ka pranuar të lejojë Greqinë të ketë një zgjerim prej 12 miljesh në det.

Kësaj pyetje, ministri Bushati i është shmangur duke mos dhënë një përgjigje të drejtpërdrejtë, por duke thënë se marrëveshja e arritur është disa herë më e mirë se ajo e 2009-ës.

“Ajo është disa herë më mirë se e 2009-ës, është në respekt me Gjykatën Kushtetuese dhe të Drejtën Ndërkombëtare. Marrëveshja e 2009-ës është bërë duke u bazuar tek barazlargësia.”, -tha Bushati.

Ai tha se ekspertët ende nuk janë ulur për të vendosur për çështjen në fjalë.

“Do të ulen ekspertët në tavolinë dhe do të finalizojnë marrëveshjen. Nëse ekspertët vendosin që të jetë marrëveshja e 2009, do të ishte në kundërshtim me Gjykatën Kushtetuese.”, – u shpreh Bushati. /CNA.al

Lajmet e fundit nga