LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krimi në Shqipëri nuk ka strukturë mafioze/ Xhafaj: Sekuestruam 40 milionë euro pasuri

30 Janar 2018, 21:33, Aktualitet CNA

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhahaj, i ftuar në emisionin ?Studio e Hapur? në News24, teksa ka komentuar përballjen e  qeverisë me krimin, është shprehur se lufta ndaj grupeve kriminale nuk është e thjeshtë.

Xhafaj thotë se grupet kriminale në Shqipëri nuk kanë strukturë mafioze, ndërsa thekson se gjatë vitit 2017 janë arritur të sekuestrohen 40 milionë euro pasuri të këtyre grupeve.

Në aksionin për ndjekjen e pasurive të krimit është ngarkuar një grup i veçantë i task-forcës, pohon Ministri.

?Grupeve kriminale i janë sekuestruar 40 milionë euro gjatë vitit 2017. Grupet kriminale në Shqipëri nuk kanë struklturrë mafizoe. Hetimi i tyre është një proces i mundimshëm dhe jo i thjeshtë. Disa nga kokat e grupeve kriminale janë në burg fhe ne kemi vullnetin maksimal për ti luftuar këto grupe.

Kemi çrrënjosur kultivimin e kanabisit. Kemi miratuar plan masash për të mposhtuar grupet kriminale. Task-Forca do të ndjekë lëvizjet e parave të krimt, pasi është shumë e vështirë ti identiofikosh pasuritë?-, u shpreh Fatmir Xhafa. /CNA.al

Lajmet e fundit nga