LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Britanikët, laborator shkencor modern për hetimin e krimit në Shqipëri

9 Nëntor 2017, 11:42, Aktualitet CNA

Përveç ardhjes së agjentëve dhe blerjes së pajisjeve të modosdoshme për të luftuar me efikasitet maksimal krimin, i domosdoshëm  është dhe ngritja e një laboratori që të garantojë sjelljen e fakteve të pakontestueshme në mbështetje të provave.

Sikurse bëjnë të ditur burime të Ministrisë së Brendëshme ngritja e një laboratori shkencor për hetim të krimit ka qenë i planifikuar, pasi ai ekzistuesi është i vjetëruar. Plani I qevrisë ka gjetur mbështetjen e britanikëve të cilët janë treguar të gatshëm të ndihmojnë në krijimin e këtij laboratori. Këtë fakt ka përmendur edhe ministri Xhafaj, gjatë raportimit të tij në Komisionin parlamentar të Sigurisë, kur ndër të tjera ka deklaruar:

?Do të bëjmë një investim për krijimin e një laboratori shkencor hetimi. Ky laborator do të kaloj tek godina e policisë ushtarake. Dhe do të ndihmojë Britania, që do të jetë dhe vendi i cili do të monitorojë fushën e hetimit të krimit?./CityNews

Lajmet e fundit nga