LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Forca e ligjit/ Agjentët e huaj zbarkojnë në Shqipëri

9 Nëntor 2017, 11:03, Aktualitet CNA

Pas dy agjentëve amerikanë të FBI, të cilët mbërritën në Tiranë dy ditë më parë, të tjerë homologë të tyre pritet të mbrijnë në Shqipëri për të ndihmuar në operacionin ?Forca e Ligjit?.

Sikurse kanë bërë të ditur burime pranë Ministrisë së Brendëshme, ardhja e agjentëve të FBI-së amerikane ishte veç nisja e ndihmës që vëndet perëndimore  do të japin për të arritur të ngrenë një strukrë efikase për luftën ndaj krimit të organizuar shqiptarë.

Pas pak ditësh pritet që të mbrijnë dy ekspertë italianë të antikrimit, ndërkohë që dy agjentët e FBI-së i janë bashkuar një kolegu të tyre të Republikës Federale Gjermane, i cili kishte mbërritur në vendin tonë përpara tyre.

Këtu nuk po përfshijmë kontigjentin e oficerëve të FBI që prej disa javësh janë duke trajnuar kontigjentet e antikrimit, që do të shërbejnë në strukturat e reja të SPAK dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit, apo të tjerë specialist e agjentë të cilët janë planifikuar të zbarkojnë në Tiranë në ditët vijuese.

Zbarkimin në Shqipëri i kontigjenteve të shtuara të ekspertëve dhe agjentëve të huaj e bën të domosdoshëm  niveli i lartë i kriminalitetit që ka zaptuar vendin. Gjendja është alarmante dhe këtë e ka pohuar edhe vetë ministri i Brendhsëm Fatmir Xhafa, i cili, jo më larg se dje, pohoi:

?Në Shqipëri figuron krimi i organizuar dhe për të luftuar këtë krim duhet bashkëpunim mes vendeve partnere. Me kërkesën time janë kërkuar ekspert të FBI? Ajo çfarë kemi hartuar me një vendim të posaçëm të qeverisë dhe ajo çfarë është duke punuar me ekspertët do të japin efektet rezultatet e shumëpritura?./CityNews

Lajmet e fundit nga