LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"TikTok", nën hetim nga autoritetet kanadeze të privatësisë

25 Shkurt 2023, 15:22, Tech CNA
"TikTok", nën hetim nga autoritetet kanadeze të
Foto ilustruese

Rregullatorët e mbrojtjes së privatësisë kanë nisur një hetim ndaj "TikTok" mbi mbledhjen e të dhënave të përdoruesve.

Platforma e ndarjes së videove, në pronësi të gjigantit kinez ByteDance, është vënë nën shqyrtim për shqetësimet se i jep informacione Pekinit.

Masa e Kanadasë vjen pasi stafi i Komisionit Europian u urdhërua të heqë aplikacionin për të "mbrojtur" institucionin.

"TikTok" tha se privatësia është "një përparësi kryesore".

Zyra e Komisionerit të Privatësisë së Kanadasë tha se kishte nisur hetimin për "TikTok" së bashku me rregullatorët provincialë të privatësisë nga Quebec, British Columbia dhe Alberta.

Hetimi u nis “në vazhdën e padive grupore të zgjidhura tani në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, si dhe raportet e shumta të mediave në lidhje me mbledhjen, përdorimin dhe zbulimin e informacionit personal nga 'TikTok'”, thuhet në një deklaratë.

Rregullatorët e privatësisë thanë se shumë përdorues të "TikTok" janë më të rinj dhe se ka një "rëndësi më të madhe të mbrojtjes së privatësisë së fëmijëve".

Ata do të shqyrtojnë nëse kompania po përmbush detyrimet e saj të transparencës.

Një zëdhënës i "TikTok" tha se hetimi ishte një mundësi për të "vendosur rekordin" se si kompania mbron privatësinë e kanadezëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga