LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

A kanë të ardhme motorët me benzinë dhe naftë?

16 Shkurt 2023, 18:48, Tech CNA

A kanë të ardhme motorët me benzinë dhe naftë?

Motorët elektrikë po fitojnë vazhdimisht terren ndaj MEC-ve tradicionale, me rezultat që këto të fundit duket se gradualisht podalin nga tregu. 

Por a do të kenë ato një datë skadence siç besojnë shumë njerëz deri më tani?

Motorët me naftë dhe benzinë kanë filluar të mos pëlqehen, kryesisht nga politikanët dhe kompanitë të cilat nuk kanë interes për të investuar në to. Si rrjedhim, ky trend po përcillet edhe tek blerësit.

Prodhuesit e kanë filluar të ndryshojnë natyrën e tyre të biznesit duke u kthyer në prodhues ekskluzivë të automjeteve elektrike.

Megjithatë, disa industri në këtë sektor nuk heqin dorë nga motorët termikë. Për shembull Renault (në Evropë) dhe Geely (në Lindjen e Largët).

A kanë të ardhme motorët me benzinë dhe naftë?

Nënshkrimi kohët e fundit i Marrëveshjes Kuadër për krijimin e një kompanie të re që do të zhvillojë dhe prodhojë motorë hibridë shumë efikasë Plug -in për modelet e tyre të reja, për sa i përket karburantëve dhe emetimeve të ndotësve dhe dioksidit të karbonit, tregon synimin që ata kanë për të qëndruar në treg.

Sipas një deklarate të z. Thierry Pieton, Drejtor i Përgjithshëm i Shërbimeve Financiare të Grupit Renault, në kompaninë franceze parashikojnë që në vitin 2040, 40% e automjeteve të reja që do të shiten atëherë do të kenë motor Plug-in Hybrid.

Natyrisht, siç sqaroi ai, kjo nuk do të thotë se Grupi Renault do të vijojë me prodhimin e makinave elektrike nga viti 2030 e në vazhdim, siç parashikohet në programin strategjik “Renaulution”.

Në rreth tre vitet e fundit marzhi i fitimit të makinave elektrike është rritur dhe  investitorët duan të vazhdojnë prodhimin e tyre./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga