LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Siguria e “iPhone” dhe “iPad” nga hakerimi/ “Apple” bën të tjera përditësime

14 Shkurt 2023, 09:26, Tech CNA

Siguria e “iPhone” dhe “iPad” nga hakerimi/

“Apple” ka bërë përditësime të reja për sistemet e “iPhone” dhe “iPad”, në mënyrë që të përforcojë sigurinë.

Përditësimet kanë të bëjnë me përforcimin e sistemit që preket nga sulmet e hakerave.

Pas ndryshimeve të fundit, “Apple” njoftoi se "është në dijeni të një raporti që dobësitë mund të jetë shfrytëzuar në mënyrë aktive", duke nënkuptuar kështu se kanë vërejtur sulme nga hakerë.

Zëdhënësi i “Apple”, Scott Radcliffe, tha për “TechCrunch” se kompania nuk ka asgjë për të shtuar përveç asaj që ka thënë në njoftimin e saj.

Ky gabim i fundit ishte në WebKit, motorin e shfletuesit të “Apple” që përdoret në Safari, një objektiv për hakerat, pasi mund të hapë akses në pjesën tjetër të të dhënave të pajisjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga