LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pushimet masive të punonjësve nga gjigantët e teknologjisë/ "Forbes" analizon arsyet

30 Janar 2023, 13:25, Tech CNA
Pushimet masive të punonjësve nga gjigantët e teknologjisë/
Foto ilustruese

Disa nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë kanë pushuar më shumë se 150,000 punëtorë në muajt e fundit. Bizneset e përfshira kanë paraqitur një sërë arsyesh pse kjo ishte e nevojshme, të cilat kryesisht vijnë me nevojën për të ulur kostot ndërsa rritja ekonomike ngadalësohet në mbarë botën.

Në të vërtetë, kompanitë e përfshira kanë nevojë për para. "Forbes" shkruan se Microsoft, i cili raportohet se ka pushuar nga puna rreth 10,000 punonjës, pothuajse njëkohësisht njoftoi se planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në OpenAI, krijuesit e aplikacionit viral ChatGPT. Duket se ka një arsye biznesi në zemër të vendimit për të investuar një shumë që do të ishte e barabartë me 1 milion dollarë për punonjës të pushuar nga puna në një kompani të AI.

Po kështu, kompania mëmë e “Google Alphabet” njoftoi planet për të reduktuar numrin e saj të punonjësve me 12,000, një ulje prej rreth gjashtë për qind. CEO Sundar Pichai e ka përshkruar më parë AI si teknologjinë më transformuese të të gjitha kohërave dhe duke bërë pushimet nga puna, deklaroi se strategjia do të jetë "të drejtojmë talentin dhe kapitalin tonë drejt prioriteteve tona më të larta". Mendohet gjerësisht se Google është duke punuar për përgjigjen me AI për ChatGPT që do të shpallet së shpejti.

Së bashku, katër nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë – Meta, Alphabet, Amazon dhe Microsoft – kanë shkurtuar 50,000 vende pune. Ndërkohë, shefi i ri i "Twitter"-it, Elon Musk, thuhet se ka pushuar gjysmën e punonjësve të kompanisë kur mori detyrën në fund të vitit të kaluar.

Pra, cila është arsyeja e vërtetë e këtyre shkurtimeve masive që kanë lënë dhjetëra mijëra (80% e tyre në SHBA) pa punë? Kjo ishte ajo që ekspertët e të dhënave në 365 Data Science u përpoqën të arrinin në fund kur vendosën të bënin analizën e shifrave.

Disa nga gjetjet ndoshta nuk ishin aq befasuese. Dihet se kompanitë e teknologjisë, të nxitura nga të ardhurat rekord, ndërmorën një zbavitje punësimi gjatë pandemisë COVID-19. Pagat arritën nivele rekord ndërsa konkurrenca u ndez. Pra, nuk është tronditëse të zbulosh se koha mesatare e një punonjësi të pushuar së fundi në rolin e tyre është afërsisht dy vjet. Kjo mund të sugjerojë që, në një farë mënyre, këto shkurtime përfaqësojnë një kthim prapa të politikave të punësimit të vendosura që nga pandemia.

Një arsye e mundshme për këtë statistikë mund të jetë se punonjësit me shërbim më të gjatë priren të marrin paga më të larta dhe ulja e tyre mund të ndihmojë bizneset të përmbushin objektivat e tyre financiare.  Megjithatë, është interesante të theksohet se rolet dhe funksionet e punës më të prekura ishin brenda burimeve njerëzore, të cilat përbënin 28 për qind të të gjitha pushimeve nga puna./ CNA.al

Lajmet e fundit nga