LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Largimet masive të punonjësve/ "Twitter" mbetet me 550 inxhinierë

23 Janar 2023, 09:12, Tech CNA
Largimet masive të punonjësve/ "Twitter" mbetet me 550
Foto ilustruese

Numri i punonjësve me kohë të plotë të "Twitter" është zvogëluar në rreth 1,300 punonjës aktivë, duke përfshirë më pak se 550 inxhinierë me kohë të plotë sipas titullit.

Kështu tregojnë të dhënat sipas CNBC.

Ekipi i besimit dhe sigurisë së kompanisë, i cili bën rekomandime politikash, dizajn dhe ndryshime produkti me synimin për të mbajtur të sigurt të gjithë përdoruesit e "Twitter", është në më pak se 20 punonjës me kohë të plotë.

Të dhënat e brendshme tregojnë se janë edhe rreth 1,400 punonjës që nuk punojnë në "Twitter", të cilët ende paguhen, por nuk përmbushin më përgjegjësitë e tyre në kompaninë e mediave sociale. Shumë prej tyre kanë dhënë dorëheqjen.

Nën menaxhimin e Musk, "Twitter" ka ulur numrin e punonjësve përmes pushimeve masive nga puna, përfundimeve të tjera dhe ndryshimeve që detyruan punonjësit të jepnin dorëheqjen.

Përpara se Musk të drejtonte një blerje prej 44 miliardë dollarësh të "Twitter"-it vitin e kaluar, numri i punonjësve të "Twitter" ishte rreth 7,500 punonjës. Pushimet nga puna u përfolën brenda dhe pritej të ndodhnin nëse marrja e Musk do të kalonte apo jo. Megjithatë, Musk ka shkurtuar personelin në "Twitter" shumë më tepër sesa prisnin – ose me rreth 80% sipas të dhënave të brendshme dhe dy punonjësve të fundit që folën me CNBC.

Sipas një inxhinieri që dha dorëheqjen nga kompania, humbja e punonjësve dhe ulja e numrit të punonjësve do ta bëjnë më të vështirë mbajtjen e shërbimit në mënyrë të besueshme, ndërkohë që ende ndërton funksione të reja.

Përveç rreth 1,300 punonjësve që punojnë me kohë të plotë, Musk gjithashtu ka autorizuar rreth 130 njerëz nga bizneset e tij të tjera, duke përfshirë Tesla, SpaceX dhe The Boring Company, si dhe profesionistë nga fondet sipërmarrëse dhe firma të tjera, për të punuar në "Twitter".

Që kur mori drejtimin e "Twitter", Musk është përballur me një reagim të ashpër të aksionerëve në Tesla për shkak të shpërqendrimit, për nxitjen e polemikave politike me strategjinë e tij në "Twitter" dhe për shitjen e miliarda dollarëve të aksioneve të tij në Tesla për të financuar marrjen e tij në "Twitter"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga