LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas “Apple”, edhe “Microsoft” merr vendimin drastik/ Pushohen 10,000 punonjës

18 Janar 2023, 18:49, Tech CNA

Pas “Apple”, edhe “Microsoft” merr vendimin drastik/

Microsoft ka konfirmuar lajmin se 10.000 punojës të kompanisë do të pushohen nga puna.

Në veçanti, gjigandi amerikan njoftoi se dy vitet e ardhshme do të jenë të vështira për kompanitë e teknologjisë dhe kështu mori vendimin për të ulur fuqinë punëtore deri në fund të tremujorit të tretë të vitit 2023.

Disa punonjës do të njoftohen sot për largimin  e tyre por largimet e 10,000 personave nga puna do të vijojnë deri në mars.

Microsoft ka thënë se punonjësit e pushuar nga puna do të kompesohen duke marrë gjashtë muaj mbulim të kujdesit shëndetësor, shërbime për  këshikkimin e karrierës dhe përfitime të tjera.

Ne po kalojmë një periudhë ndryshimesh të rëndësishme dhe teksa takohem me klientët dhe partnerët, disa gjëra janë të qarta. Së pari, ndërsa pamë klientët tanë të përshpejtojnë shpenzimet e tyre dixhitale gjatë pandemisë, ata tani kanë filluar të optimizojnë shpenzimet e tyre dixhitale. Ne po shohim gjithashtu që organizatat në çdo industri dhe rajon gjeografik po tregojnë kujdes pasi disa vende të botës janë në recesion dhe pjesë të tjera po parashikojnë një recesion. Në të njëjtën kohë, avancimi i inteligjencës artificiale po transformon modelet më të avancuara të botës në një platformë të re kompjuterike.
Ky është konteksti në të cilin ne si kompani duhet të përpiqemi të japim rezultate në mënyrë të vazhdueshme duke investuar në mundësi afatgjata. Jam i bindur se Microsoft do të dalë nga kjo më i fortë dhe më konkurrues” , ka deklaruar kreu i Microsoft.

Microsoft aktualisht ka mbi 220 mijë punonjës. Kjo do të thotë se kjo valë e re e madhe e pushimeve nga puna do të prekë afërsisht 5% të fuqisë totale punëtore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga