LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së ardhmes

23 Janar 2023, 09:33, Tech CNA
Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së
Foto ilustruese

Të gjitha llojet e makinave të reja elektrike janë në rrugë e sipër nga startup-et dhe markat e njohura.

Viti 2023 do të ketë një vërshim opsionesh luksoze nga marka si Lexus, Lucid Motors dhe Rolls-Royce.

Kompanitë e makinave po dyfishojnë automjetet elektrike. Kjo do të thotë që blerësit do të mund të zgjedhin mes dhjetëra modeleve të tjera të të gjitha llojeve në të ardhmen.

Rolls-Royce, kulmi i luksit të automomjeteve, planifikon të nxjerrë në treg EV-në e saj të parë.

Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së

“Spectre” me dy dyer do të kushtojë rreth 400,000 dollarë.

Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së

“Spectre” do të ketë një distancë prej rreth 260 miljesh, sipas kompanisë.

Cadillac është duke përgatitur një EV prej 300,000 dollarësh.

Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së

Kur bëhet fjalë për performancën, EV ultraluksoze krenohet me rreth 300 milje distancë, 600 kuaj fuqi.

Do të arrijë 60 mph në 3.8 sekonda, thotë Cadillac.

Fillimi i EV Lucid Motors së shpejti do të nxjerrë në treg makinën e tij më të shtrenjtë dhe më të shpejtë deri më tani: Air Sapphire.

Nga Lucid te Rolls Royce/ Makinat elektrike më luksoze të së

Air Sapphire do të ketë tre motorë (në krahasim me dy të modelit aktual) dhe do të prodhojë rreth 1200 kuaj fuqi.

Polestar është një tjetër mjet luksoz që do të mbërrijë së shpejti.

Mercedes po nxjerr në treg një automjet të ri familjar elektrik: SUV EQE.

Për më tepër, shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga