LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kthimi i Trump në Instagram dhe Facebook mund të lërë në hije “Truth Social”

28 Janar 2023, 19:29, Tech CNA
Kthimi i Trump në Instagram dhe Facebook mund të lërë
Foto ilustruese

Tani, mund të jetë radha e “Truth Social” të zbehet. Me Trump pothuajse të kthyer në të gjitha platformat e mediave sociale , ka pak gjëra që e bëjnë faqen e tij të veçantë. Por ajo që duhet të theksojmë është se “Truth Social” u bë i disponueshëm në Android në tetor. Që nga fillimi në shkurt 2022, ai ka vetëm rreth 2 milionë përdorues aktivë  dhe studimet tregojnë se numri është në rënie.

Kthimi i Trumpit në mediat sociale mund të dëmtojë “Truth Social”. Pas kryengritjes së Kapitolit, ish-presidenti Donald Trump u ndalua nga një sërë platformash të mediave sociale. Pas dy vitesh, faqet pothuajse të gjitha kanë ndryshuar vendimet e tyre .

Meta njoftoi të mërkurën se Trump do të rifitojë aksesin në llogaritë e tij në Instagram dhe Facebook brenda disa javësh. Kompania tha se nuk dëshironte "të pengonte debatin e hapur, publik dhe demokratik".

Trump i kërkohet kontraktualisht të postojë në “Truth Social” përpara se të bëjë të njëjtin postim në një faqe tjetër për gjashtë orë. Por aktualisht ka dy karta të mëdha, të panjohura të Trumpit në lojë: nëse ai do të rinovojë këtë marrëveshje (gjë që duket gjithnjë e më e pamundur ) apo do të postojë edhe në platformat e tjera të mediave sociale pasi të hiqet ndalimi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga