LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet plani i Bezos/ “Blue Origin” së shpejti në hapësirë me një ekuipazh vetëm me gra

29 Janar 2023, 17:20, Tech CNA
Zbulohet plani i Bezos/ “Blue Origin” së shpejti në
Foto ilustruese

Firma hapësinore private e miliarderit Jeff Bezos , “Blue Origin” , do të dërgojë në hapsirë vitin e ardhshëm një ekuipazh të përbërë vetëm nga gratë.

Ajo që do të drejtojë misionin është pikërisht e dashura e tij, Lauren Sanchez.  

Identiteti i pesë zonjave që do t'i bashkohen misionit nuk është konfirmuar ende zyrtarisht.

Bezos, i cili është gjithashtu themeluesi dhe ish-CEO i Amazon, ishte në bordin e misionit të parë “Blue Origin” me ekuipazh në hapësirë ??më 20 korrik 2021.

Ai pasqyron planet e NASA-s, e cila do të dërgojë astronautet e para gra në Hënë në vitin 2025 si pjesë e programit të saj Artemis.

Sanchez tha për WSJ se ajo është 'super e emocionuar' dhe 'pak nervoze' për misionin.

“Do të jenë gratë që do të bëjnë një ndryshim në botë dhe që kanë ndikim dhe kanë një mesazh për të dërguar”, tha ajo.

Ndërkohë, Bezos, i cili u divorcua nga gruaja e tij në vitin 2019 pas një lidhjeje me Sanchez ka qenë shumë inkurajues për misionin dhe është i kënaqur që do të realizohet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga