LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjiganti i tekonologjisë në "krizë"/ Yahoo planifikon të shkurtojë 20% të punonjësve

10 Shkurt 2023, 22:27, Tech CNA
Gjiganti i tekonologjisë në "krizë"/ Yahoo planifikon
Foto ilustruese

Yahoo po planifikon të pushojë nga puna më shumë se 20% të fuqisë punëtore prej 8600 personash si pjesë e një ristrukturimi të madh.

Kompania e teknologjisë po riorganizon njësinë e saj të reklamave, e cila do të humbasë më shumë se gjysmën e departamentit deri në fund të vitit.

Afro 1000 punonjës do të preken nga shkurtimet deri në fund të javës.

Yahoo është firma më e fundit e teknologjisë që njofton humbjet e vendeve të punës pasi firmat luftojnë me një rënie të kërkesës, inflacion të lartë dhe rritje të normave të interesit.

“Këto vendime nuk janë kurrë të lehta, por ne besojmë se këto ndryshime do të thjeshtojnë dhe forcojnë biznesin tonë të reklamave për një afat të gjatë, duke i mundësuar Yahoo-së të japë vlerë më të mira për klientët dhe partnerët tanë”, tha një zëdhënës për BBC.

Yahoo, e cila ka qenë në pronësi të firmës së kapitalit privat Apollo Global Management që nga një blerje prej 5 miliardë dollarësh në 2021, shtoi se masa do t'i mundësonte kompanisë të ngushtonte fokusin dhe investimin e saj në biznesin e saj kryesor të reklamave të quajtur DSP, ose platforma e kërkesës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga