LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Luftë” mes gjigantëve të teknologjisë/ Biden ndalon eksportet e artikujve të Huawei

31 Janar 2023, 16:47, Tech CNA
“Luftë” mes gjigantëve të teknologjisë/ Biden
Foto ilustruese

Joe Biden ka ndaluar aprovimin e lincensave për firmat amerikane për të eksportuar artikuj gjigantit të teknologjisë kineze Huaëei.

Kjo vjen pasi administrata Biden vazhdon të shtrëngojë rregullat e saj për eksportet e teknologjisë amerikane në Kinë.

Uashingtoni e ka akuzuar më parë Huaëein si një kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe se punon me Partinë Komuniste Kineze.

Kompania dhe qeveria kineze i kanë mohuar vazhdimisht akuzat.

Departamenti Amerikan i Tregtisë u ka thënë disa firmave amerikane se nuk do të lëshojë më licenca për eksportet e teknologjisë amerikane në Huaëei, sipas Financial Times , e cila raportoi për herë të parë historinë.

Lëvizja vjen pasi Uashingtoni po lëviz drejt një ndalimi total të shitjes së teknologjisë amerikane te gjigandi kinez i pajisjeve të telekomit, sipas medias.

Administrata e Biden ka vazhduar të shtrëngojë kufizimet ndaj Huaëei pasi tensionet politike midis Uashingtonit dhe Pekinit u rritën mbi Tajvanin, ku prodhohen shumica e çipave kompjuterikë në botë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga