LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fitimet e Samsung bien në nivelin më të ulët në 8 vite

31 Janar 2023, 16:00, Tech CNA
Fitimet e Samsung bien në nivelin më të ulët në 8 vite
Foto ilustruese

Fitimet tremujore të Samsung kanë rënë në nivelin më të ulët në tetë vite pasi klientët blenë më pak telefona celularë dhe laptopë.

Gjiganti i teknologjisë raportoi fitim operativ prej 4.3 trilionë won Korean (3.5 miliardë dollarë) të martën për tre muajt e fundit të dhjetorit, 69% më pak nga një vit më parë. Të ardhurat ranë me 8% në pak më pak se 70.5 trilionë won (57.3 miliardë dollarë), thuhet në një deklaratë.

Ishte fitimi tremujor më i dobët i kompanisë që nga tremujori i tretë i 2014-ës, kur biznesi i smartfonëve humbi terren ndaj konkurrentëve.

Rezultatet e zymta ishin parashikuar. Samsung (SSNLF) kishte shënuar performancën e dobët në një parashikim paraprak të fitimeve në fillim të këtij muaji, me analistët që përmendën rënien e çmimeve të çipave të kujtesës dhe më pak porosi të pajisjeve të konsumatorit.

Në një prezantim për investitorët, prodhuesi i elektronikës konfirmoi se "kërkesa për celular dhe PC ishte e dobët" dhe biznesi i tij i çipave të memories kishte pësuar gjithashtu rënie "pasi klientët vazhduan të rregullonin inventarët e tyre mes pasigurive të thelluara".

Samsung pret që disa nga këto probleme të vazhdojnë në muajt e ardhshëm për shkak të pasigurisë ekonomike globale, megjithëse parashikon që kërkesa e përgjithshme të fillojë të rimëkëmbet në gjysmën e dytë të vitit.

Kërkesa për telefonat inteligjentë ka të ngjarë të bjerë përsëri këtë tremujor në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, për shkak të ngadalësimit ekonomik në rajonet kryesore.

Lajmet e fundit nga