LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tesla e Elon Musk humbi 140 milionë dollarë në Bitcoin në vitin 2022

1 Shkurt 2023, 15:47, Tech CNA
Tesla e Elon Musk humbi 140 milionë dollarë në Bitcoin në
Elon Musk

Tesla ka humbur një shumë prej 140 milionë dollarësh në investimet e saj në Bitcoin në vitin 2022.

Prodhuesi i makinave elektrike tha për rregullatorin amerikan se humbi 204 milionë dollarë në Bitcoin në total, pavarësisht se fitoi 64 milionë dollarë përmes tregtimit.

Tesla vendosi 1.5 miliardë dollarë në Bitcoin në fillim të vitit 2021, me shefin ekzekutiv Elon Musk që tha se do të pranohej si pagesë.

Ajo ndryshoi kurs disa javë më vonë, dhe Tesla ka shitur që atëherë shumicën e zotërimeve të saj Bitcoin.

Tani ajo mban rreth 184 milionë dollarë Bitcoin.

Musk ka qenë ndër kampionët me profilin më të lartë të kriptomonedhës.

Blerja e Bitcoin nga Tesla në shkurt 2021 shkaktoi rritjen e çmimit të kriptomonedhës me më shumë se 25% në 48,000 dollarë, një rekord i lartë në atë kohë.

Ai u rrit përsëri në mars të vitit 2021, kur Musk postoi në "Twitter" se Tesla do t'i lejonte klientët të bënin blerjet e makinave të tyre duke përdorur Bitcoin. Kjo u mundësoi njerëzve në SHBA të siguronin porosi me ekuivalentin e një depozite prej 100 dollarësh në Bitcoin.

Por kriptomonedha ra më pas me më shumë se 10% dy muaj më vonë, kur firma u tërhoq nga ky plan, duke përmendur shqetësimet e ndryshimeve klimatike.

Lajmet e fundit nga