LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Elon Musk ka dhuruar rreth 2 miliardë dollarë për bamirësi

15 Shkurt 2023, 17:14, Tech CNA
Elon Musk ka dhuruar rreth 2 miliardë dollarë për bamirësi
Miliaderi Elon Musk

Shefi ekzekutiv i Tesla, Elon Musk thotë se ka dhuruar rreth 1.95 miliardë dollarë aksione të Teslas për bamirësi.

Gjithashtu të mërkurën, Musk tha se nga fundi i këtij viti do të ishte mirë që të gjente dikë që ta zëvendësonte atë si shef ekzekutiv i Twitter.

Dokumenti i paraqitur në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së tregoi se dhurimi ishte bërë midis gushtit dhe dhjetorit të vitit të kaluar.

Nuk është hera e parë që Musk, i cili ka një vlerë neto prej 197.5 miliardë dollarësh  pasuri,  bën bamirësi. Ai dhuroi rreth 5.74 miliardë dollarë aksione në vitin 2021, sipas një dosjeje rregullatore .

Ai gjithashtu tha në Tëitter pak kohë më parë se po planifikonte të dhuronte 20 milionë dollarë për shkollat ??në Cameron County dhe 10 milionë dollarë në qytetin e Broënsville në Teksas për "rigjallërimin e qendrës"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga