LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ekspertët: Robotët do të kryejnë 39% të punëve shtëpiake deri në vitin 2033

23 Shkurt 2023, 09:05, Tech CNA
Ekspertët: Robotët do të kryejnë 39% të punëve
Foto ilustruese

Ekspertët parashikojnë që në të ardhmen 39% e punëve shtëpiake do të automatizohen, pra do të mund të futen në funksion robotët.

Studiuesit nga Britania e Madhe dhe Japonia kërkuan 65 ekspertë të inteligjencës artificiale (AI) të parashikojnë sasinë e automatizimit në detyrat e zakonshme shtëpiake në 10 vjet.

Ekspertët parashikuan që blerjet ushqimore mund të bëhen përmes robotëve.

Robotët "për punët shtëpiake", janë bërë robotët më të prodhuar dhe më të shitur në botë", sipas studiuesve. Teknologjia pritej të shkurtonte 60% të kohës që shpenzojmë në blerjet ushqimore, thanë ekspertët.

Por parashikimet se "në dhjetë vitet e ardhshme" robotët do të na çlirojnë nga punët e shtëpisë kanë një histori të gjatë dhe mund të justifikohen disa skepticizme. Në vitin 1966, emisioni televiziv "Bota e së nesërmes" raportoi për një robot shtëpiak, i cili mund të gatuante darkë, të shëtiste qenin, të kujdesej për fëmijën, të bënte pazar, të përziente një koktej dhe shumë detyra të tjera.

Ekaterina Hertog, profesoreshë e asociuar në AI dhe Shoqëri në Universitetin e Oksfordit dhe një nga autorët e studimit tërheq paralele me optimizmin që ka rrethuar prej kohësh makinat vetëdrejtuese.

Dr. Kate Devlin, lexuese në AI dhe Shoqëria në King's College, Londër, e cila nuk ishte e përfshirë në studim, sugjeron se teknologjia ka më shumë gjasa të ndihmojë njerëzit, në vend që t'i zëvendësojë ata.

Por teknologjia mund të jetë e shtrenjtë. Nëse sistemet për të ndihmuar me punët e shtëpisë janë të përballueshme vetëm për një nëngrup të shoqërisë "kjo do të çojë në një rritje të pabarazisë në kohën e lirë", tha Prof Hertog./ CNA.al

Lajmet e fundit nga