LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

5 mënyra se si faqet e blerjeve ju mashtrojnë për të blerë më shumë

19 Shkurt 2023, 18:29, Tech CNA
5 mënyra se si faqet e blerjeve ju mashtrojnë për të
Foto ilustruese

Shitësit me pakicë në internet përdorin truket psikologjike dhe mjete marketingu për t'i bërë konsumatorët të bëjnë blerje. Dhe ndërsa shitjet në internet janë rritur gjatë pandemisë , shitësit me pakicë kanë mësuar të jenë më bindës.

Kompanitë po mbështeten më shumë në të dhënat e palës së parë për të ndërtuar marrëdhënie personale me klientët dhe për t'i bindur ata të bëjnë blerje. Rëndësia e këtyre të dhënave do të rritet vetëm pasi reklamat e mediave sociale bëhen më të kushtueshme dhe kukit e internetit , të cilat ndihmojnë në gjurmimin e përdoruesve në sajte të ndryshme, do të hiqen gradualisht.

Ekspertët që folën për Insider thanë se shumë nga strategjitë e biznesit të vendosura nga shitësit me pakicë prekin frikën e blerësve për të humbur, ose FOMO, në produktet më të fundit dhe më të njohura. Ofrimi i stimujve për shtimin e më shumë artikujve në karrocat në internet si transporti falas është një shembull tjetër i truket psikologjike që mund të luajë një shitës me pakicë.

Zbritje në këmbim të një numri celular

Është bërë më e zakonshme që shitësit me pakicë të ofrojnë 10% deri në 15% zbritje në porositë e para të klientëve në këmbim të një emaili dhe numri të telefonit celular.

Duke zgjedhur emailet dhe mesazhet me tekst, klientët hapin derën për t'u kontaktuar për gjithçka, nga shitjet sezonale që një kompani ofron deri te një kujtesë për artikujt e mbetur në karrocat e tyre.

Emailet mund të filtrohen ose të shmangen krejtësisht, por një konsumator ka shumë më tepër gjasa të klikojë në një tekst.

Disa kompani e përdorin këtë taktikë më mirë se të tjerat. Çelësi është të mos bombardoni blerësit me komunikim.

Apple Pay, blej tani, paguaj më vonë

Opsionet e shumta të pagesës janë prezantuar tani për konsumatorët për të bërë më të lehtë procesin e arkëtimit në internet.

Pagesa me një klikim në Amazon , Apple Pay dhe Google Pay janë në gjendje të ruajnë informacionin e kartës së kreditit të klientëve në internet. Opsionet Bli Tani, Paguaj më vonë Klarna dhe Afterpay i lejojnë blerësit të blejnë artikuj tani dhe të vendosin plane pagese mujore.

Për ta bërë më të lehtë procesin e arkëtimit, këto formularë pagese përmirësojnë normat e konvertimit për shitësit me pakicë që i miratojnë ato.

Sipas një studimi të Insider Intelligence dhe eMarketer , më shumë se gjysma e blerësve dixhitalë të Gen Z përdorën një shërbim BNPL në vitin 2022. Dhe lista e shitësve me pakicë në të gjithë industrinë që shtojnë Google Pay, Apple Pay dhe PayPal si opsione arkëtimi vazhdon të rritet.

Blini online, merrni në dyqan

Blini në internet, merrni në dyqan ishte gjithë buja gjatë pandemisë. Shitësit me pakicë ende e duan atë pasi kursen në transport.

Por ka edhe një përfitim tjetër, thotë Madia. Është një mënyrë e shkëlqyer për shitësit që të rrisin madhësinë e shportës së klientëve duke i sjellë në dyqan.

Dëshmi sociale

Vlerësimet pozitive janë forma më e zakonshme e provës sociale. Këto ofrojnë 'dëshmi' që njerëzit blenë një produkt përpara jush dhe kishin një rezultat të mirë.

Por ne po shohim gjithnjë e më shumë versione më të sofistikuara të taktikës së provës sociale. Në varësi të sasisë së të dhënave që kanë shitësit me pakicë për ju, ata janë në gjendje t'ju tregojnë kur njerëzit në zonën tuaj, apo edhe njerëzit që ndiqni në mediat sociale, që blenë një produkt dhe e pëlqyen. Pastaj, sigurisht, ndikon marketingu, ku të famshëm dhe yjet e mediave sociale paguhen për të promovuar produkte të përshtatura për atë që audienca dhe ndjekësit e tyre mund të tundohen të blejnë.

Ishte/Është çmimi

Të gjithë e kemi parë gjatë blerjeve në internet dhe në dyqane: një produkt ka dy çmime të listuara, një më të lartë të gërmuar dhe një çmim të ri, më të ulët.

E quajtur ishte/është çmimi, kjo taktikë është krijuar për t'u bërë të ditur blerësve se po marrin një marrëveshje të mirë - ose në disa raste, t'i mashtrojë ata./ CNA.al

Lajmet e fundit nga