LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse fshirja e diçkaje nga interneti është 'pothuajse e pamundur'

19 Shtator 2022, 16:48, Tech CNA
Pse fshirja e diçkaje nga interneti është 'pothuajse e
Foto ilustruese

Shumica e njerëzve mund të jetojnë jetën e tyre dixhitale me supozimin se mund të fshijnë postimet, mesazhet dhe të dhënat personale nga shërbimet sa herë që dëshirojnë. Por një seancë dëgjimore teknologjike këtë javë e vuri në pikëpyetje këtë supozim thelbësor.

Peiter "Mudge" Zatko, ish-shefi i sigurisë në Twitter, tha për një komision të Senatit të martën se rrjeti social nuk i fshin të dhënat e përdoruesve që anulojnë llogaritë e tyre, shkruan CNN.

Në dëshminë e tij dhe zbulimin e sinjalizuesit, Zatko pretendoi se Twitter nuk i fshin në mënyrë të besueshme të dhënat e përdoruesve, në disa raste sepse ka humbur gjurmët e informacionit. Tëitter është mbrojtur gjerësisht kundër akuzave të Zatkos, duke thënë se zbulimi i tij paraqet një "narrativë të rreme" të kompanisë. Në përgjigje të pyetjeve nga CNN, Twitter ka thënë më parë se ka flukse pune për të "filluar një proces fshirjeje", por nuk ka thënë nëse zakonisht e përfundon atë proces.

Ndërsa akuzat e Zatkos janë të befasishme,  ai shërbeu gjithashtu si një kujtesë tjetër për Sandra Matz se "sa shpesh jemi të pamend ne" në ndarjen e të dhënave tona në internet.

"Duket shumë e thjeshtë, por çfarëdo që të vendosni atje, mos prisni që ajo të bëhet përsëri private," tha Matz, një studiues i mediave sociale dhe profesor në Columbia Business School.

Aksionet për të ndjerë kontrollin e të dhënave tona dhe besimin në aftësinë tonë për t'i fshirë ato, ndoshta nuk kanë qenë kurrë më të larta. Në vazhdën e vendimit të Gjykatës së Lartë për të përmbysur Roe kundër Wade në qershor, tani ekziston mundësia për të përdorur historitë e kërkimit, të dhënat e vendndodhjes, mesazhet me tekst dhe më shumë për të ndëshkuar njerëzit që kërkojnë në internet informacione ose akses në shërbimet e abortit.

Në korrik, Meta, , u vu nën një vëzhgim të ashpër pasi u publikua lajmi se mesazhet e dërguara përmes Messenger dhe të marra nga zbatimi i ligjit ishin përdorur për të akuzuar një adoleshente nga Nebraska dhe nënën e saj për një abort të paligjshëm.

Ravi Sen, një studiues i sigurisë kibernetike dhe profesor në Universitetin A&M të Teksasit, tha se zbatimi i ligjit dhe grupet e tjera "me burime dhe akses në llojin e duhur të mjeteve dhe ekspertizës" ka të ngjarë të rikuperojnë të dhënat e fshira, në rrethana të caktuara, shkruan CNN.

Sen tha se shumë njerëz nuk i dinë të gjitha vendet ku përfundojnë të dhënat e tyre. Çdo postim, pavarësisht nëse është një email, koment i mediave sociale ose mesazh i drejtpërdrejtë, zakonisht ruhet në pajisjen e përdoruesit, pajisjen e marrësit dhe serverët në pronësi të një kompanie, platformën e së cilës keni përdorur. "Idealisht," tha ai, "nëse përdoruesi që ka krijuar përmbajtjen" e fshin atë, "përmbajtja duhet të zhduket nga të tre vendet." Por në përgjithësi, tha ai, "nuk ndodh aq lehtë".

Sen tha që ju mund të kontaktoni kompanitë dhe t'u kërkoni atyre të fshijnë të dhënat tuaja nga serverët e tyre, megjithëse shumë njerez me sa duket nuk e marrin kurrë këtë hap. Shanset për të rikuperuar një mesazh të fshirë nga pajisja e një përdoruesi zvogëlohen me kalimin e kohës, shtoi ai.

Mënyra më e mirë për të kontrolluar të dhënat tuaja në internet është të përdorni kryesisht aplikacione që ofrojnë enkriptim nga fundi në fund, sipas ekspertëve të privatësisë. Është gjithashtu e rëndësishme të menaxhoni cilësimet tuaja rezervë në renë kompjuterike për të siguruar që të dhënat private nga shërbimet e koduara të mos jenë ende të aksesueshme diku tjetër.

Por edhe me të gjitha masat paraprake që një individ mund të marrë në fund të tyre, pasi të vendosni diçka në internet, Matz thotë, "ju në thelb keni humbur kontrollin".

"Sepse edhe nëse Twitter tani e fshin postimin, ose ju e fshini atë nga Facebook, dikush tjetër mund ta ketë kopjuar tashmë foton që keni vendosur atje," tha ajo.

Matz tha se ajo rekomandon që njerëzit të jenë më të vëmendshëm për atë që ndajnë në platformat e Big Tech. Sado pesimiste të tingëllojë, ajo mendon se është më mirë të jesh tepër i kujdesshëm në internet.

"Thjesht supozoni se gjithçka që vendosni atje mund të përdoret nga kushdo dhe do të jetojë në përjetësi," tha ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga