LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina do të rrisë kufizimet në industrinë e lojërave 

24 Dhjetor 2023, 08:49, Tech CNA
Kina do të rrisë kufizimet në industrinë e
Foto ilustruese

Kina do të sjellë rregulla të reja që do të kufizojnë sasinë e parave dhe kohës që njerëzit mund të shpenzojnë në video-lojëra.

Rregullat kanë për qëllim kufizimin e blerjeve në lojë dhe parandalimin e sjelljes obsesive të lojës.

Projektligji është një goditje për tregun më të madh në botë të lojërave "online", i cili është ende duke u rikuperuar nga një goditje e mëparshme.

Lajmi bëri që aksionet e gjigantëve të teknologjisë të bien dhe fshinë dhjetëra miliarda dollarë nga vlera e tyre.

Kufizimet e planifikuara përsërisin gjithashtu një ndalim të "përmbajtjes së ndaluar të lojërave në internet që rrezikon unitetin kombëtar" dhe "rrezikon sigurinë kombëtare ose dëmton reputacionin dhe interesat kombëtare".

Pekini u zhvendos për herë të parë kundër sektorit të lojërave në vitin 2021, duke vendosur që lojtarët në internet nën moshën 18 vjeç do të lejohen të luajnë vetëm për një orë të premteve, fundjavave dhe festave.

Grupi i fundit i kufizimeve shkon më tej. Lojërat në internet nuk duhet të ofrojnë shpërblime që i tërheqin njerëzit të luajnë dhe të shpenzojnë tepër./ CNA

Lajmet e fundit nga