LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi/ Zbulohet pilula vibruese, mund t'ju japë ndjenjën e ngopjes

24 Dhjetor 2023, 08:30, Kosova & Bota CNA
Studimi/ Zbulohet pilula vibruese, mund t'ju japë ndjenjën e
Foto ilustruese

Për të gjithë ata të cilët nuk duan të konsumojnë shumë ushqim dhe të mbajnë dietë, shkencëtarët tashmë mund t’ju vijnë në ndihmë përmes një pilule vibruese, e gëlltitur para se të konsumoni vaktet. Pilula krijon ndjenjën e ngopjes.

Hulumtimi, i cili ende nuk është kryer te njerëzit, tregon se pas 30 minutash aktivitet nga pilula Vibes, derrat hëngrën mesatarisht pothuajse 40% më pak ushqim në gjysmë ore në vijim sesa pa pajisjen.

Studiuesit thonë se pilulat, të cilat janë përafërsisht sa një tabletë e madhe vitaminë, ofrojnë një terapi joinvazive, të përkohshme, pa nevojën për kirurgji për humbje peshe./ CNA

Lajmet e fundit nga