LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zhvillimi më i ri i shkencëtarëve/ Lazeri i Inteligjencës Artificiale lexon rrahjet e zemrës përmes fytit 

3 Dhjetor 2023, 15:39, Tech CNA

Zhvillimi më i ri i shkencëtarëve/ Lazeri i Inteligjencës

Shkencëtarët kanë zhvilluar një kamerë lazer që mund të lexojë rrahjet e zemrës së një personi në distancë dhe të përcaktojë shenjat se ai mund të vuajë nga sëmundje kardiovaskulare, raporton The Guardian.

Sistemi i cili shfrytëzon AI dhe teknologjitë kuantike mund të transformojë mënyrën se si ne monitorojmë shëndetin tonë, thonë studiuesit në Universitetin e Glasgow.

Monitorimi i rrahjeve të zemrës së një personi nga një distancë do të ishte veçanërisht i vlefshëm sepse parregullsitë do të siguronin paralajmërim se ata janë në rrezik të pësojnë një goditje ose arrest kardiak, tha profesori Daniele Faccio i Qendrës së Kërkimeve të Avancuara të universitetit.

Aktualisht, mjekët përdorin stetoskopë për të monitoruar rrahjet e zemrës. I shpikur në fillim të shekullit të 19-të nga kirurgu francez Rene Lawnnec një stetoskop përbëhet nga një rezonator në formë disku, i cili, kur vendoset në trupin e një personi, kap zhurmat që ndodhin.

Sistemi i zhvilluar nga Faccio dhe ekipi i tij përfshin kamera me shpejtësi të lartë të cilat mund të regjistrojnë imazhe me shpejtësi prej 2000 kornizash për sekondë./ CNA

Lajmet e fundit nga